Blog

Focus on Leather

Oži v koži..
Tak tohto populárneho reklamného sloganu z dávnych rokov sa pri písaní dnešného článku neviem zbaviť, síce by som ho trošku a jemne pozmenila.

Koža a kožené veci ožili.

Momentálne je to jedným z najviac hot jarných trendov, ktorý sa však na scénu začal vynárať počas jesene 2019.
Už to nie je len o všadeprítomnej koženej biker bunde, ale koža, či koženka ako jedným z kľúčových materiálov sa nosí úplne na všetkom.
Sukne, nohavice, šortky, bermudy, saká, overaly, košele, vesty a v neposlednom rade kožené kabáty alebo trenčkoty v rôznych farebných prevedeniach. Či siahnete po ozajstnej koži, alebo koženke je to skutočne na vás, závisí od vašich preferencií alebo svetonázoru k živým bytostiam, alebo planéte.. Real poctivá koža však niečo stojí aj niečo váži. Viď môj nový mega pravokožený trenč zakúpený z druhej ruky od lesaluka_vintage. Hneď mi padol do oka, hneď som si seba predstavila ako ho nosím, len som sa trošku bála, že či nebude až priveľký.
Priveľký síce je, ale tak, ako to mám rada :). A je naozaj ťažký. A vonia.

Nedávno skončili týždne módy vo svetoznámych metropolách a skoro v každej kolekcii pre obdobie AW 20/21 sa u známych módnych návrhárov taktiež vyskytuje niečo kožené; mne do očí udierali najmä dominujúce dlhé kabáty z tohto materiálu. Radosť pozerať..Nenabádam teraz, aby ste húfne nakupovali nové kožené veci (aj tak máme momentálne iné problémy), no keď som navštívila zopár sekáčov a hlavne tých vintage, ponuka bola veru pestrá. Tiež verím, že nejaký ten zdedený poklad sa môže nachádzať v každej skrini.

Je však viac ako isté, že tento trend tu s nami pobudne aj niekoľko nasledujúcich sezón, preto ak si nestihnete nič zaobstarať na jar, nič sa neudeje, a s pribúdajúcimi teplotami, by ste tie dlhé nohavice aj tak nevyužili.

Pripajam aj niečo z edukatívneho okienka : isto ste už počuli o pojmoch eko koža, koženka, umelá koža. Väčšinou ide syntetické materiály, ktoré napodobňujú vzhľad a štruktúru pravej kože. Najčastejšie výrobcovia pracujú s polyvinylchloridom (PVC) a polyuretánom (PU). Na prvý pohľad to možno vyzerá, že táto alternatíva umelej kože je oveľa lepšia ako pravá koža, no tu treba mať na pamäti, že sú to predsa len syntetické látky, po ktorých vzniká chemický odpad a rozklad tohto materiálu trvá oveľa dlhšie, ako pri pravých kožených výrobkoch. Preto v konečnom dôsledku a z environmentálneho hľadiska nie sú až tak neškodné… Za zmienku tiež stojí vegánska koža, a to je, predstavte si, koža vyrobená z listov ananásu. Materiál sa nazýva Piñatex a k jeho pozitívnym vlastnostiam patrí aj to, že je biologicky rozložiteľný a pri spracovávaní listov vzniká biomasa, ktorá môže byť použitá alebo predávaná ako hnojivo. Fajn alternatíva.

A tu nech sa páči niekoľko mojich fotiek na ilustráciu alebo aj inšpiráciu.

Krásny deň prajem.

Petra

Foto : adriana.pristash

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *