Blog,  Lifestyle

Second hand

Sú rôzne skupinky a typy ľudí a to tí, čo neznášajú sekáče a v živote by do nich nevkročili, lebo nakupovanie v nich sa im zdá podradné, alebo tí, čo ich miluju a nemajú s tým žiadny problém. Nech už je to akokoľvek, je to každého osobná vec, ktorú nehodno riešiť či súdiť, no vedzte, že ja patrím do skupiny číslo dva. Ono to začína byť možno aj trošku moderné, nakupovať veci z druhej ruky, pretože sa do popredia dostáva téma o udržateľnosti, o tom ako módny priemysel ničí planétu, o tom dať šancu veci použitej, atakďalej atakďalej. Nechcem sa vystatovať, ale moje začiatky nakupovania v second handoch siahajú už do adolescentného obdobia (rok radšej neuvediem:). Keď to začalo so mnou lomcovať a prišiel u mňa ‘zlom v móde’ (veľmi dobre si pamätám na ten moment), zrazu som nechcela nosiť nič z tržnice alebo nič moderné (áno, mladšie ročníky to už nezažili, ale shopping centrá okrem Prioru ešte neexistovali; iba malé obchodíky v meste, Číňania a tržnice). Chcela som sa stať nezávisláčkou/punkerkou/rastafariánom (haha), či Kurtom Cobainom, pretože to bolo v tých časoch cool, a vlastne to ani cool nemuselo byť, ale chcela som sa odlišovať.
Preto som začala pomaly obmieňať šatník a hrabala som sa v skriniach a vo veciach, čo ostali po mame a tete, odložené u mojej starkej. Našla som veru zopár skvostných kúskov, ale len veľmi máličko, musím priznať. Menčestráky, dole rozšírené (jemné zvony), svetre a najsuprovejšiu červenú old school bundu, s leskom, ktorú keď som mala na sebe oblečenú, tak sa naši hanbili, lebo to vyzeralo, ako keby sme nemali na novú.. Lenže mne sa to ozaj páčilo.
Takisto návšteva second handov v tom veku sa nezaobišla bez nákupu oversized svetrov, mikín a rôznych tričiek, fakt veľmi veľkých, ktoré viac zakryli ako odhaľovali, a ja som vlastne v tom období nemala nijakého frajera, no ako, teraz po čase, už rozumiem prečo. Postupne som sa začala transformovať, ale tie second handy mi ako – tak ostali. Aby som nebudila dojem, že nakupujem len tam, a že tam nájdem úplne nádherné veci a aj sa v sekáči na jednu šupu oblečiem od hlavy až po päty, to nemôžem povedať.
Ikskrát som odtiaľ odišla s prázdnymi rukami a mierne sklamaná, a nešlo mi do hlavy, ako môže mať niekto fakt také šťastie na úlovky, ktoré stoja za to, alebo dokonca vykutrať veci s visačkami.. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že mnoho vecí, ak nie väščina, je fakt pre mna otrasných a nenositeľných. O to viac som však šťastná a prešťastná, keď nájdem odev, ktorý stojí za to a viem, že je malá pravdepodobnosť, že ho bude mať niekto iný.. Tu v BA mám obľubený vintage shop zo siete Textil house, lebo tam sa vyskytnú fakt super kúsky a častokrát aj bizarnosti, ale toto je najviac a jediný second hand, ktorý ma tu naozajstne baví a vždy sa teším na ‘novú kolekciu’. (to je môj subjektívny názor a nezatracujem iné sekáče, len som mala pomenej šťastia v nákupoch a btw., mám takisto rada aj Textile house v Dúbravke). Tento vintage shop je veľmi populárny, nakoľko je situovaný v Starom Meste, kde zavíta neraz skupinka cudzincov, fashionistov a mladých, no i starších ľudí. Moja ďalšia uchýlka je návšteva second handov, alebo ak chcete vintage shopov na výletoch v cudzine. O second handoch v Kodani som sa už možno niekedy zmienila v blogu ,to bol raj a zároveň depka, lebo tam bolo trilión vecí a času málo. Takisto sú pre mňa nezabudnuteľné vintage shopy –  second hand obchodíky v New Yorku, v nich škaredé veci ani neboli, ale všetko bolo štylové – aj crazy, aj basic kúsky. Spomínam si na jednu storku, ako jedna staršia pani (fakt asi 60ročná) kukala na jedny boty s brutálnymi platformami a vravela mi, že sú awesome. No, to je NY mindset.. alebo iný švet…

A prečo o tomto všetkom vlastne píšem ? Nedávno som opäť išla pokukať, čo majú v mojom obľúbenom obchode a veru, našla som tam tieto šaty, hoci farba svieti až na kilometre, zaujali ma. Presne som vedela, aké by sa mi k tomu pýtali boty, áááááá mali ich. Nuž, tak nevezmi to a neukáž svetu, že aj zo second handu vytvoríš súčasný a dobrý outfit, teda ak máš štastie. Teším sa veľmi.

PS1 : sú baby, ktoré naozaj riešia túto tému hlbšie, prešívajú si veci, alebo sa oblúkom vyhýbajú klasickým reťazcom a nakupujú len tam, čo fakt obdivujem.
PS2 : obľúbený second hand je pod názvom Nosene, kde majú aj svoju vlastnú upcyklovanú kolekciu. Nachádza sa v BA a v BB. Veľmi pekný second hand – Sekáč je aj v NR, ale ešte som ho nenavštívila.
PS3 : v každom meste sa nájde fajnový second hand, kľudne dajte tomu šancu, nie je to žiadny trapas ani hanba :). Ja som už naozaj našla niekoľko super vecí, na ktoré nedám dopustiť.

Krásny piatok prajem.

Petra.

Foto : cambo_sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *